Ортодонтія

Прагнення до краси ще в давнину призвело людей до спроб переміщати зуби за допомогою різних пристосувань.

І тільки створення дивного універсального ортодонтичного апарату, прообразу сучасної брекет-системи, дозволило здійснити мрію людини про досконалу усмішку.

Згідно з даними світової статистики 75% населення мають неправильний прикус. В даний час проблема виправлення прикусу успішно вирішується завдяки ортодонтичному лікуванню.

Для виправлення прикусу застосовуються:

  • спеціальні ортодонтичні апарати;
  • брекет система.

Спеціальні ортодонтичні апарати

Починати ортодонтичні маніпуляції можна тільки після лікування навіть слабовираженних каріозних уражень зубів і захворювань ясен, проведення процедур по зміцненню емалі.

Видалення зубів за ортодонтичними показаннями проводиться за один тиждень до початку лікування. З’ємні апарати є більш гігієнічними. Вони менше порушують природну рухливість зубів, ніж незйомні.

При користуванні з’ємними апаратами легше контролювати результати лікування.

В процесі лікування при необхідності їх можна легко зняти або застосовувати з перервами (наприклад, в кінці ортодонтичного лікування і в фазі ретенції).

Але дітям з’ємний апарат не рекомендується ставити так як дитина може їх зняти і нерегулярно користуватися ним.

Брекет система

Брекет-система – нез’ємний апарат, що представляє собою комбінацію замків, що фіксуються на поверхні зубів і дротяну дугу, за допомогою якої і відбувається пересування зубів і виправлення прикусу.

Металеві брекети

Широкий асортимент різних варіантів металевих брекет-систем робить їх привабливими як для пацієнтів, так і для лікарів. Зовнішній вигляд сучасних металевих брекетів відрізняється від їх родоначальників – вони тепер менших розмірів і можуть мати різні форми. Головна перевага металевих брекет-систем перед іншими видами – це мінімальна сила тертя між пазом і дугою, від величини якої багато в чому залежить тривалість всього лікування. Основним мінусом металевих брекет-систем є їх велика помітність на зубах, в порівнянні з іншими видами. Для виготовлення їх застосовуються нержавіюча сталь, титан або сплав нікелю й титану.

Пластикові брекети

Другими після металевих в ціновому ряді стоять пластикові брекет-системи. Їх перевага перед першими полягає в більш естетичному зовнішньому вигляді. Але, так як пластик все ж є недостатньо міцним матеріалом для потреб ортодонтії, в конструкції пластикових брекет-систем використовується металевий паз. Інші недоліки даного виду брекетів – здатність забарвлюватися під впливом харчових барвників, що містяться в каві, чаї, варення та інших продуктах, а також їх крихкість. Проте, пластикові брекети можуть виготовлятися найрізноманітніших кольорів і форм, завдяки чому вони широко використовуються, особливо в дитячій ортодонтії.

Керамічні брекети

Виготовляються з кераміки. У порівнянні з пластиковими, керамічні брекет-системи є більш дорогими, але і більш міцними. Виглядають вони дуже естетично: їх колір збігається з кольором зубів, що робить їх практично непомітними для оточуючих. До мінусів керамічних брекет-систем можна віднести більш високе тертя між дугою і пазом брекета, це може збільшити тривалість лікування. Для вирішення цієї проблеми деякі компанії впроваджують в конструкцію металевий паз, що, однак, погіршує естетичність.

Сапфірові брекети

Відносяться до групи керамічних брекет-систем, виготовляються зі штучного кристала сапфіра. Вони повністю прозорі, максимально непомітні і красиві.

Лінгвальні брекети

Це окрема група брекет-систем. На відміну від всіх вищеописаних, лінгвальні брекети кріпляться до внутрішньої (лингвальної) сторони зубів і абсолютно невидимі для оточуючих. Крім того, лінгвальні брекет-системи можуть коригувати деякі аномалії, які важко виправити за допомогою вестибулярних систем, наприклад, “глибокий” прикус. Недоліком лінгвальних систем, крім дуже дорогої вартості, є те, що вони зменшують внутрішню частину порожнини рота. Тому пацієнти в перший час відчувають порушення дикції. Але, як правило, через 2-3 тижні мова пристосовується до зменшених розмірів порожнини рота, і дикція стає нормальною. У разі застосування лінгвальних брекет-систем потрібно також більш трудомісткий догляд за порожниною рота.

Сучасні методики дозволяють усунути більшість аномалій прикусу за 1,5 – 2 роки і вимагають від пацієнта певних психологічних і фізичних зусиль.

Однак отриманий результат перевершує всі очікування і назавжди позбавляє від “комплексів”! Виключається вживання: жорсткої їжі (горіхів, сухарів і т.п.); продуктів що погано видаляються з поверхні зубів (цукерки, попкорн, печиво, вафлі і т.п.).